Prowadzisz firmę, sprzedajesz produkty i usługi. W pewnym momencie pojawia się ten sam problem: brak klientów. Przyczyn może być oczywiście znacznie więcej, ale jedną z nich prawdopodobnie jest przestarzała lub niewłaściwie wykonana strona internetowa. Znacznie gorzej, jeśli Twoja firma z jakiegoś powodu jej nie ma. Mimo wszystko czytasz już ten artykuł więc prawdopodobnie jesteś na dobrej drodze aby to zmienić. W tym momencie pojawia się zasadnicze pytanie: ile kosztuje strona internetowa? W tym artykule postaram się przedstawić orientacyjny koszt stworzenia strony www oraz pokażę jak nie dać się nabić w butelkę.

ile kosztuje strona internetowa

Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że strona internetowa nie jest typowym produktem jak cukier czy mąka. Nie kupujemy jej na kilogramy albo litry, więc nie można jednoznacznie określić jej ceny. Jeżeli zadajesz sobie pytanie: ile kosztuje strona internetowa? to trochę tak jakbyś pytał w komisie samochodowym ile kosztuje samochód. Oczywistym jest, że sprzedawca od razu zapyta o to czy to ma być samochód miejski, kombi, diesel a może sportowy wóz z wielkim v8 pod maską. Podobnie jest ze stronami internetowymi. Oczywistą rzeczą jest to, że strona lokalnej piekarni za rogiem kosztuje mniej niż portal informacyjny, który odwiedza 30 000 użytkowników dziennie. Zawsze trzeba to wziąć pod uwagę.

Ile kosztuje strona internetowa? Określ swoje cele

Po pierwsze określ swoje cele i potrzeby. Zastanów się jakiego rodzaju strony potrzebujesz i co chcesz na niej zamieścić. Jeżeli sprzedajesz zabawki, najprawdopodobniej dobrym rozwiązaniem będzie zbudowanie sklepu internetowego, natomiast jeśli świadczysz usługi jedynie w swoim mieście, potrzebujesz prostej strony-wizytówki, gdzie przedstawisz swoją ofertę i pochwalisz się wykonanymi pracami.

Po drugie zastanów się jak często będziesz ingerować w treści strony. Jeżeli Twoja strona wymaga częstej aktualizacji np. asortymentu zapytaj wykonawcę o system zarządzania treścią (CMS). Dziś to już prawie standard, ale mimo to, niektóre firmy nadal oferują pewną zniżkę tworząc proste strony bez CMSa. Zapytaj wykonawcę o dostępne rozwiązania. Być może używasz już jakiegoś systemu open source typu WordPress czy Joomla i chcesz przy nim pozostać lub interesuje Cię jakieś dedykowane rozwiązanie?

Koszt wykonania strony www – ustal najlepszą cenę

Kiedy wiesz już czego potrzebujesz czas znaleźć odpowiedniego wykonawcę. To najważniejszy punkt w całym procesie tworzenia strony. Oczywiście rozsądnie jest zapoznać się z ofertą kilku wykonawców, porównać ceny i dopiero podjąć decyzję.  Nie kieruj się najniższą ceną. Niska cena to pułapka, a jak wiadomo chytry traci podwójnie. Wykonanie profesjonalnej i przede wszystkim skutecznej strony www wymaga wielu godzin pracy, fachowej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi. Nie daj się złapać na oferty stanowiące ułamek ceny rynkowej. W sieci znajdziesz sporo ofert tego typu – w większości to oferty chcących sobie dorobić studentów lub co gorsza totalnych amatorów, którzy z jakiegoś powodu chcą uczyć się tworzenia stron www na swoich klientach. W najlepszym przypadku stracisz trochę czasu, bo projekt nie dobiegnie do końca lub, co gorsza, zapłacisz za coś, co nie spełnia oczekiwań Twoich klientów.

cennik stron

Wybór wykonawcy

Istnieje dosyć prosty algorytm jak znaleźć dobrego wykonawcę stron internetowych. Jeżeli będziesz trzymał się tych prostych zasad unikniesz niepotrzebnej straty czasu i pieniędzy. Nie jest to złoty środek, ale kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią współpracę.

 • Współpracuj z firmami – dzięki temu masz pewność, że wykonawca nie zniknie zaraz po zakończeniu prac, a ty zostaniesz bez wsparcia technicznego
 • Odwiedź stronę wykonawcy i zobacz jego portfolio – łatwo odróżnisz profesjonalnie wykonane strony od tych amatorskich, zwróć uwagę na detale
 • Dla kogo pracował? – nie ma chyba nic lepszego niż rekomendacje, jeżeli duża forma poleca wykonawcę, z reguły Ty także możesz mu zaufać
 • Zadzwoń i porozmawiaj  – dopytaj o szczegóły, ustal wstępny harmonogram prac i ewentualne etapy oddawania projektu. Dużo łatwiej dowiedzieć się coś o danej firmie rozmawiając przez telefon, zamiast pisać setki suchych maili

Dzięki tym kilku punktom wyłonisz swoich faworytów. W następnym akapicie przeczytasz na co warto zwrócić uwagę w przesyłanej ofercie.

Analiza oferty

Przesłane do Ciebie oferty z pewnością będą się różnić zarówno jeśli chodzi o cenę jak i o zakres usług. Pamiętaj, że strona stronie nie równa i aby realizacja przyniosła pożądany efekt należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Wrócimy tutaj do przykładu z samochodem. Załóżmy, że potrzebujesz rodzinnego kombi z ekonomicznym dieslem. Lubisz wygodę i komfort więc chciałbyś mieć klimatyzację, skórzane fotele czy podgrzewaną kierownicę. Dobrze wiesz, że ten sam model samochodu w zależności od stanu wyposażenia będzie miał zupełnie różne ceny. Podobnie sprawa wygląda ze stroną. Czytając ofertę zwróć uwagę na to co dostajesz “w cenie”. Czasem warto dopłacić kilka złotych i otrzymać kompletny produkt, niż później płacić za każdy dodatek osobno.

Nowoczesna strona internetowa powinna być oferowana w pakiecie z kilkoma elementami. Sprawdź czy oferta zawiera takie punkty jak:

 • indywidualny projekt graficzny
 • gwarancja działania
 • optymalizacja SEO
 • instrukcja lub szkolenie z obsługi
 • doradztwo
 • wsparcie w okresie działania strony

Jeżeli wykonawca nie zawarł podobnych punktów w ofercie prawdopodobnie później będziesz musiał za nie zapłacić dodatkowo. Pamiętaj o tym, że zazwyczaj niska cena to także niska jakość.

cena strony internetowej

Ile kosztuje strona internetowa? Przykładowy cennik

Tak jak sam widzisz wycena strony nie jest czymś oczywistym. Strona to tak naprawdę pakiet usług. Poniżej postaram się przedstawić orientacyjne przedziały cenowe na przykładzie pueo.pl. Oczywiście to tylko przykład i nie stanowi oferty handlowej. Ceny w konkurencyjnych firmach mogą się oczywiście różnić.

 • prosta strona-wizytówka, kilka zakładek, dla lokalnej firmy usługowej: 1500zł – 2500zł
 • bardziej rozbudowana strona internetowa dla średnich i dużych firm: 2500zł – 7000zł
 • sklep internetowy: 3000zł – 50 000zł
 • rozbudowany portal internetowy: 7000 – 25 000zł

Podsumowanie

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie “ile kosztuje wykonanie strony internetowej?“. Wszystko zależy od potrzeb klienta, stopnia zaawansowania i rozbudowania strony. Im większe wymagania, bardziej nietypowe rozwiązania tym cena będzie wyższa. Dużo ważniejszym aspektem jest tutaj znalezienie odpowiedniego wykonawcy. Co z tego, że znajomy znajomego ma syna na studiach i zrobi nam stronę za 300zł jeśli nie przyniesie nam to żadnych korzyści. To po prostu wyrzucenie tej kwoty w błoto. Odpowiednia jakość kosztuje i nie da się tego obejść. Nie warto także przepłacać. Najwięcej o wykonawcy powie jego praca, więc jeżeli realizacje zrobiły na Tobie pozytywne wrażenie najprawdopodobniej dobrze trafiłeś.

Jeżeli potrzebujesz nowej strony internetowej zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do skorzystania z formularza wyceny. Opisz nam swoje potrzeby, a my bezpłatnie wycenimy prace nad Twoją stroną.

3.89/5 (9)

Oceń artykuł