Strona internetowa na WordPress. Być może kiedyś obiła Ci się ta nazwa o uszy lub wykonawca Twojej nowej strony internetowej zaproponował Ci system CMS o tej nazwie. System WordPress, bo o nim będzie tutaj mowa, to dziś najpopularniejszy system CMS na świecie! Być może zadajesz sobie pytanie co to jest  WordPress, albo co to jest CMS? Postaram się w tym artykule nieco przybliżyć te pojęcia.

strony internetowe wordpress

Co to jest WordPress?

Najprościej mówiąc WordPress to system  zarządzania treścią (ang. Content Management System, CMS). Dzięki niemu możemy łatwo dodawać oraz edytować treści na naszej stronie internetowej. Logujemy się do naszej strony i w prostym edytorze tekstowym dodajemy nowe treści do naszej strony.

WordPress obsługuje dziś niemal 30% wszystkich stron internetowych na świecie! Skąd jego popularność? Przede wszystkim stoi za tym intuicyjny panel. Osoba początkująca, która nigdy nie miała styczności z tym CMSem bez problemu po zalogowaniu powinna dodać wpis do bloga, edytować dane użytkownika czy dodać zdjęcia do galerii. Drugi najbardziej popularny w Polsce CMS, czyli Joomla jest zdecydowanie trudniejszy w zarządzaniu. Jego obsługa wymaga od nas zdecydowanie więcej.

Zastosowanie

Początkowo WordPress powstał jako system do tworzenia blogów. Dzisiaj jest do niego już tyle rozszerzeń oraz różnego rodzaju modyfikacji, że możemy go stosować prawie wszędzie. Oczywiście słowo „prawie” ma tu duże znaczenie, bo tak naprawdę, jak to mawiał pewien nauczyciel geografii, „wszystko ma swoje zady i walety”. Tak naprawdę na siłę z samochodu da się zrobić statek kosmiczny, czego dowiedli prowadzący pewien znany brytyjski program motoryzacyjny, tylko po co. Do niektórych projektów WordPress się po prostu nie nadaje. Nie będę się tutaj rozpisywał dlaczego tak jest, i wybór odpowiedniej technologii pozostawiam twórcy aplikacji.

co to jest wordpress

Mimo wszystko w znakomitej większości WordPress spisze się świetnie. Możemy go wykorzystać do budowy:

 • strony dla firmy usługowej
 • portfolio
 • sklepu internetowego
 • strony dla dewelopera
 • portalu informacyjnego

oraz wielu innych… Jeżeli chcesz zbudować niewielką stronę dla swojej firmy i zastanawiasz się nad wyborem CMS, to odpowiedź brzmi: tak, WordPress to dobry wybór.

edytor treści na stronie

Jakie strony używają WordPress?

Zapewne nie raz już korzystałeś (aś) ze strony opartej na tym systemie CMS nawet o tym nie wiedząc. 30% Internetu to dużo, bardzo dużo. Wiele znanych marek, artystów czy instytucji korzysta z WordPressa. Poniżej kilka przykładów takich stron:

 • NASA ( https://www.nasa.gov/ )
 • The New Yorker ( http://www.newyorker.com/ )
 • Playstation ( https://blog.us.playstation.com/ )
 • Facebook ( https://newsroom.fb.com/ )
 • Ministerstwo Cyfryzacji ( https://mc.gov.pl/ )
 • Ministerstwo Edukacji Narodowej ( https://men.gov.pl/ )
 • Poczta Polska ( http://www.poczta-polska.pl/ )
 • Mercedes Benz ( https://www.mercedes-benz.com/en/ )

Strona za darmo na WordPressie

O ile sam WordPress jest systemem Open source, czyli jest dostępny za darmo o tyle strony tworzone na tym systemie oczywiście najczęściej darmowe nie są. WordPress to tylko baza, silnik strony. Trzeba jeszcze stworzyć odpowiedni szablon, skonfigurować dodatkowe rozszerzenia, często dopisać odpowiednie pluginy i przejść przez mnóstwo etapów procesu tworzenia strony internetowej. Dlatego nijak się ma argumentacja niektórych osób, które zarzucają twórcą stron to, że pobierają opłatę za coś co jest darmowe. Ktoś kto ma podstawowe umiejętności informatyczne prawdopodobnie poradzi sobie z uruchomieniem systemu na serwerze. Problemy zaczną się, kiedy będzie chciał go spersonalizować, stworzyć własny wygląd strony. Bez odpowiedniej wiedzy będzie to niemożliwe.https://www.traditionrolex.com/48

Sam CMS w podstawowej wersji to tylko ułamek całej strony internetowej. Pozwala zaoszczędzić nieco czasu w i tak już długim procesie tworzenia www. Dziś strony internetowe nijak się mają do tych sprzed kilku czy kilkunastu lat. To co widzi odwiedzający to tylko wierzchołek góry lodowej. O wiele więcej dzieje się za kurtyną. Rozbudowane statystyki, bazy danych, composery ,wizualne edytory treści, responsywność, zabezpieczenia i wiele wiele innych. Użytkownicy wymagają coraz więcej, więc czasy „strony w html” minęły raczej bezpowrotnie. Skomponowanie tego wszystkiego w jeden działający organizm nie wymaga już tylko znajomości html, css, php czy js, ale znajomości konkretnych platform i technologii. Ktoś, kto nawet zna języki skryptowe nie będzie w stanie stworzyć własnego szablonu na WordPressa bez wielu godzin poświęconych na studiowanie dokumentacji i poznawaniu funkcji tego systemu.

WordPress jest przyjemny oraz intuicyjny w obsłudze, a odpowiednio skonfigurowany będzie świetnym zapleczem dla Twojej strony internetowej.

Zalety systemu

Poza intuicyjną obsługą warto zwrócić tutaj uwagę na kwestię bezpieczeństwa oraz rozwój samego systemu. Masa ludzi ciągle pracuje nad tym, aby dbać o aktualizowanie błędów oraz zabezpieczeń w systemie. Codziennie powstają nowe wtyczki do systemu. Dzięki temu, jeśli będziesz chciał w przyszłości dodać jakąś nową funkcjonalność do swojej strony, prawdopodobnie znajdziesz ją w repozytorium wtyczek. Większość z nich jest darmowa, lub oferuje pewne funkcjonalności po zakupieniu dodatkowej licencji. Dawniej chcąc dodać formularz na nową podstronę trzeba było zwracać się do twórcy strony. Dziś podstawowa znajomość systemu pozwoli Ci pobrać oraz skonfigurować odpowiednią wtyczkę w kilka minut!

Dlaczego WordPress – podsumowanie

WordPress dziś to jedno z najlepszych, a dla wielu najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o system CMS dla większości projektów. Sam najczęściej polecam go swoim klientom. Trzeba być jednak świadomym użytkownikiem. Jeśli od lat korzystasz z Joomli i znasz ją dobrze, nie ma sensu na siłę uczyć się nowego systemu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu Twój obecny CMS nie spełnia Twoich oczekiwań lub szukasz swojego pierwszego CMSa z czystym sumieniem polecam Ci WordPress.

5/5 (5)

Oceń artykuł